مهدویت و آخرالزمان
مهدویت و آخرالزمان
نويسندگان

البته غیبت امام معصوم،مساله ای نیست که مربوط به امام زمان باشد.بلکه قیل از ایشان هم مساله ی زندگی مخفیانه و دور زا دیدگان مردم توسط امام هادی و امام عسکری صورت گرفته بود.

درباره ی پیامبران گذشته هم مساله ی غیبت مطرح بود و در قرآن آمده است.مثل حضرت موسی که جهل روز از امت خود غایب شد.یا حضرت مسیح که به خواست خدا از چشم امتش پنهان شد و نتوانستند او را بکشند.

اما یرای غیبت امام زمان چند علت بیان شده است:

1.امتحان و ازمایش انسان ها

با غیبت امام زمان مومنان واقعی از غیر واقعی معلوم می شوند.فایده اش این است که یاران خوب از یاران سست و ضعیف جدا می شوند.

غیبت امام ، مانند بسیاری از مشکلات دیگر، نوعی امتحان کردن مردم است.

2.آزادی از بیعت دیگران

یعنی حضرت از نظر ها غایب شدند تا مانند اجداد و پدران خود بیعتی از طاغوت زمان خود بر گردن نداشته باشند و مجبور با همکاری با دشمن نباشند.

3.حفظ جان امام زمان

البته نه این که امام از شهادت و کشته شدن در خدا بترسند ، بلاکه ان حضرت چون آخرین ذخیره ی الهی در زمین است ، باید جانشان محفوظ بماند.بنابر این خداوند به هر وسیله ی ممکن ، جان ایشان را حفظ می کند تا حکومت الهی برپا شود.یکی از راه ای حفظ جان امام ، پنهان بودن و غیبت ایشان است؛مانند پیامبر که از خطر مشرکین مکه در غار پنهان شدند.

4.تربیت انسان ها

وقتی مردم نسبت به پیامبر و امام قدر نشناسی کنند و وظایف خود راانجام ندهند و با ایشان مخالفت کنند ، خداوند پیشوایان را از آنان جدا می کند تا مردم به خود بیایند و قدر امامشان را بدانند.

یک مثال

فرض کنید در کوچه ای زندگی می کنید تیر چراغ برقی قرار دارد که بدون لامپ و خاموش است.اگر بپرسید چرا لامپ ندارد ؟

اهالی می گویند :این تیر برق لامپ داشت اما بچه ها آن را شکستند.لامپ جدید گذاشتیم اما بتز آن را شکستند.تا11بار این اتفاق افتاد است.اداره ی برق منطقه گفته  است:لانپ نمی گذاریم تامطمئن شویم این لامگ آخری سالم می ماند.

ما یازده امام معصوم داشتیم که در میان ما و در دسترس بودنداند،اما به دلیل ظلم و ستم حاکمان جور و مردم بی وفا،جانشان در معرض خطر قرار گرفت و به شهادت رسیدند و نتوانستند حکومت الهی را در زمین برقرار سازند.پس نمی توان این آخرین ذخیره ی الهی را در دسترس همه گذاشت تا جان او مانند پدران بزرگوارش در خطر باشد.فعلا هدایت او مخفیانه است تا ما آماده شویم.

پس دلیل دیگر غیبت می تواند آماده نشدن مردم باشد.

[ ۱۳٩٠/۱٢/۳ ] [ ٥:٠٤ ‎ب.ظ ] [ محمد صادق حلوانی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

یکی از یاران او... انشا ا...
موضوعات وب
امکانات وب