دجال به چه معناست و کیست؟

دجال به معنای دروغگو است.کسی که باطل را حق نشان می دهد،دجال نامیده می شود.به عقیده ی شیعه،خروج دجال از نشانه های(غیر حتمی)ظهور حضرت مهدی(عج)است.

درباره ی دجال احتمالات مهمی داده شده که خلاصه ی آنها چنین است:

1.دجال نام شخص نیست،بلکه هر کسی که با توسل به حیله گری،مردم را فریب دهد دجال است.طبیعی است که در آستانه ی هر قیام و انقلاب بر حقی،گروهی در صدد کار شکنی و فریب مردم برمی آیندتا آنان را گمراه و نسبت به تحقق انقلاب دل سرد و بدین کنند.این افراد به طور کلی در روایات دجال نامیده شده اند.دجال چنین جلوه می دهد که:حیات و آب و نان مردم در دست اوست.مردم به طور کلی اغفال می شوند که گمان می کنند آسمان ها و زمین در اختیار اوست.کار های خوب را بد و کار های بد را خوب جلوه می دهد.کفر او،بر هر بی سوادی و با سوادی روشن است.

برخی روایات تا هنگام ظهور به سی،شصت و هفتاد دجال اشاره کرده اند.در میان این دجال ها کسی که از همه دروغگو تر،حیله گر تر،و مردم فریب تر است،نشانه ظهور مهدی(عج)است.

2.عده ای دیگر می گویند دجال نام یک فرد خاصی است و نشانه های خاصی دارد.از زمان پیامبر(ص)زنده بوده و تا زمان خروجش زنده خواهد ماند.

/ 1 نظر / 269 بازدید
هادی پورمحمد

آيا مي دانيد مزاياي بالا رفتن آمار بازديد و بالا رفتن رتبه سايت در سايت آلکسا و گوگل و موتورهاي جستجوگر چيست؟آيا مي دانيد رتبه شما در موتورهاي جستجوگر بالا رود در هنگام سرچ کردن کاربران اينترنتي سايت شما در صفحات اول جستجو قرار ميگيرد و بيشتر مورد توجه کاربران قرار مي گيرد! اگر ميخواهيد کارت شارژ رايگان هديه بگيريد؟ اگر ميخواهيد آمار سايت يا وبلاگتان بسيار بالا رود . البته بصورت کاملا رايگان و قانوني در سايت ما ثبت نام کنيد http://hadirank.com پس از ثبت نام شما با کليک بر روي بازديد اتوماتيک ميتوانيد امتياز و جايزه را به خود اختصاص دهيد هر بيست ثانيه 3 امتياز به شما تعلق ميگيرد و هر امتيازي که کسب ميکنيد يک بازديد براي شما محسوب ميشود حتما از بازديد اتوماتيک استفاده کنيد .شما براي بازديد از سايتتان مي توانيد 5 صفحه مختلف را براي تاييد معرفي کنيد در ضمن صفحه اصلي سايت و صفحه هايي که عکس دارند و صفحه هايي که در هنگام ورود و خروج پيغام مي دهند را اضافه نکنيد در بين صفحات هيچ فرقي نيست هر چه سبکتر بهتر تا 5 صفحه مي توانيد به رايگان اضافه کنيد .تلفن پشتيباني : 09393163542